Blog

Moskova / Rusya
Moskova / Rusya

Moskova / Rusya

Moskova Şehri

Moskova şehri Rusya Federasyonu’nun başkenti ve en büyük şehridir. Yaklaşık 12 milyonluk nüfusu ve 1081 km⊃2; yüz ölçümü vardır. Şehir 1755 yılında kurulmuştur. Şehir dünyanın en iyi metro sistemine sahiptir. Ayrıca 2007 istatistiklerine göre dünyanın en pahalı şehri Moskova seçilip, en çok milyarderin yaşadığı şehir olarak bilinmektedir

Moskovada Eğitim

Moskova Şehrinde 13 farklı üniversite bulunmaktadır. Şehirde bulunan üniversitelerden en yüksek kalitede 6 tanesi yabancı öğrencilerine kapılarını açmıştır. Ayrıca Moskova Şehrinin bir çok üniversitesinde dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için dil kursu programları mevcuttur. Programlar kapsamında yabancı öğrenciler için Rusça dili Eğitimi verilmektedir. Rusyanın Moskova yada herhangi bir şehrinde Rusça Dili Programları çerçevesinde sizlerde Eğitim alabilirsiniz. Herhangi bir ön koşul yada yaş sınırı bulunmamaktadır.

Moskova Şehrinin İklimi

Moskova şehrinde ılıman karasal iklim hakimdir. Meteoroloji istasyonu verilere göre yıllın en soğuk oldugu Ocak ayında ortalama -7.5 derece olmakla soğuk hava dalgalarıyla birlikte -20 dereceye kadar düşebilmektedir. En sıcak ayı Temmuzda ortalama +20 derece olur ve karasal iklim özelligi olarak dört mevsimde rahatlıkla hissedilir.

Coğrafi konum

Moskova şehri Oka ve Volga nehirleri arsında Rusya’nın Avrupa merkezinde bulunur. 2006 da verilen son verilere göre 1081 km⊃2; yüz ölçümüne sahiptir Rusya’nın yüz ölçümü en küçük ve en kalabalık şehiridir. Denizden ortalama 160 m. Yükseklikte bulunur. 255m yüksekligiyle Teplostanskaya Yükseltisi şehrin en yüksek noktasıdır. Moskovanın 77 tane kardeş şehri bulunmaktadır. Türkiye’deki kardeş şehirleri İzmir, Alanya ve Adanadır.

Bloglar

Yorumlar (9784)