Blog

Odessa/ Ukrayna
Odessa/ Ukrayna

Odessa/ Ukrayna

Karadeniz’in en büyük limanlarından birine sahip olan Odessa, Ukrayna’nın güneyinde yer alan ve nüfusu 1.012.500 Olan şehirdir. 163 km2 yüz ölçümüne sahip olan Odessa 40 m rakıma sahiptir.

ODESSA TARİHİ

1973’te Hacıbey ismini değiştirip Odessa adını veren Ruslar şehrin kültürel yapısında önemli bir değişiklik gerçekleştirmiştir. Az miktarda Türk kesim olan şehirde Osmanlı izleri de vardır. Karadeniz havzasında Samsundan sonra en büyük ikinci şehir olan Odessa, Türk Cumhuriyetinin ilk konsolosluk açtığı merkezlerden biridir.

ODESSA’DA KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Odessa şehrinde 3 farklı yerden bahsedilebilir. Deribasvskaya Caddesi, Primorski Bulvarı ve Catherine Meydanı, Odessa şehrinin merkezi bölümleridir. Odessa’yı gezmek ve tanımak için bu alanlarda konaklamak doğru tercih olacaktır. Sahilleri ile de ziyaretçilerine kucak açan Odessa, Arcadia sahili ile doğasını ziyaretçilerine sunuyor.

ODESSA LEZZETLERİ

Özel lezzetleri bulabileceğiniz Odessa mutfağında Broshch adlı çorba zengin içeriği ve 30 dan farklı türü ile özel bir sebze çorbasıdır. Odessa’da tadabileceğiniz bir diğer özel lezzet olan katlet tavuk ya da balık ile yapılan özel bir lezzettir. Deruny, vereniki ve paczki gibi özel lezzetler de Odessa mutfağı için diğer seçeneklerdir.

 

Bloglar

Yorumlar (32827)