Blog

Üsküp / Makedonya
Üsküp / Makedonya

Üsküp / Makedonya

Üsküp,Makedonya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Makedonya’nın kuzey kesiminde, Kosova'ya yakın bir bölgede yer alır. Balkanlar'ın ortası sayılabilecek bir konumda olan şehir, Vaedar Nehri'nin kenarlarında Vardar Vadisi’nde bulunur. Vardar Vadisi, birçok tepe ve dağla çevrilidir.

2010'dan itibaren yapılan yapısal değişikliklerle şehre pek çok güzellik eklenmiştir. Üsküp, ülkedeki metal sanayi, kimya, kerestecilik, tekstil, dericilik ve basım endüstrilerinin merkezlerinden biridir. Yaklaşık 550 bin nüfusu vardır. Makedonya'nın en çok turist çeken şehridir.

Biz Türklerle de ilişkileri gayet güzel ve olumlu. Yaşam şartları bizlere göre ucuz. Yeme içme sorunumuz yok. Damak tadımız örf ve adetlerimiz birbirimize çok yakın. İsteyen istediği her şeyi Makedonya’da bulabilir. İnanın, Makedonya’da yaşayan kendisini yabancı bir ülkede yaşıyormuş gibi hissetmez. Ülkenin her yerinde Türkler için kafe, lokanta ve restoran bulmak mümkün.

Çocuklu aileler için okul fiyatları çok uygun. Devlet okullarında Türkçe dil ile eğitim almak mümkün. Devlet ve özel okullarında eğitim kalitesi yüksek. Çocuğunuzun İngilizce eğitim alması mümkün ve inanın İngilizce öğrenmesi de kaçınılmaz. Çünkü ülkede İngilizce bilme oranı p.

Okul fiyatları yıllık 3000-6000 Euro arası Üniversite fiyatları da bölümden bölüme değişmek kaydı ile hemen hemen aynı. Aralarında çok az bir farklılık var.

Para birimi Makedon Dinarı'dır.

1 Makedonya Dinarı = 0,17 Türk Lirası

1 Makedonya Dinarı = 0,020 ABD Doları

1 Makedonya Dinarı = 0,016 Euro

 

Makedonya Üniversiteleri Beslenme Giderleri, Makedonya Üniversiteleri Yurtlar, Evler, Makedonya Üniversiteleri Ulaşım
Makedonya Üniversiteleri beslenme giderleri 200-250 € arasındadır. Makedonya Üniversiteleri'nde eğitim alanöğrenciler gıda malzemelerini marketlerden temin etmektedirler. Makedonya Üniversiteleri yurtların yakınlarında büyük marketler bulunmaktadır.Makedonya Üniversiteleri’nin kampüs yurtları bulunmaktadır. Yalnız her üniversite yabancı öğrencilere yurt imkanı sağlamamaktadır. Makedonya Üniversiteleri Yurtların fiyatları 60-150 € arasındadır. Makedonya Üniversiteleri alan öğrenciler 2-3 arkadaş ile birlikte Makedonya Üniversiteleri ev kiralayabilirler. Makedonya Üniversiteleri ev kiraları 300-350 € arasındadır.Bu fiyatlar kişiden kişiye ve tutulacak evin lüksüne,semtine ve bulunduğu konuma göre değişmektedir. Makedonya Üniversiteleri öğrenci ulaşımı için aylık abone kartı kullanmaktadır. Makedonya Üniversiteleri’ne ulaşım dolmuş ve otobüs ile yapılmaktadır. Makedonya Üniversiteleri Yurtlar- Üniversiteler arasında ulaşım sıkıntısı yoktur.

 

Bloglar

Yorumlar (4006)