Bologna Üniversitesi İtalya

Avrupa’nın En Eski Üniversitesi

Avrupa kültürünün kilometre taşları ve referans noktalarından biri olan Bologna Üniversitesi, Avrupa’nın en eski üniversitesi olarak kabul edilmektedir. 1088 yılında kurulmuştur.

 

Bu köklü geleneğinin doğal bir sonucu olarak, İtalya’nın ve hatta dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. Seksen beş bine ulaşan öğrenci sayısı, Bologna Üniversitesini İtalya’nın en popüler eğitim kurumu haline getirir.

Bologna, Cesena, Forli, Ravenna ve Rimini olmak üzere 5 kampüse sahip olup eğitim ve ders dışı faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanların toplamı 1 milyon 162 bin 500 metrekareden fazladır. 

Bologna Üniversitesinde eğitim; 11 fakülte, 32 bölüm ve 12 Araştırma ve Eğitim Merkezi bünyesinde verilmektedir. Üniversitede 11.000’den fazla araştırma yapılmakta olup toplamda 400 patentin yanı sıra 147 adet finanse edilen araştırma projesi, 10 SIR (Genç Araştırmacıların Bilimsel Bağımsızlığı) projesi ve 7 bölümler arası Endüstriyel Araştırma Merkezi projesi yürütülmektedir.

Üniversitede toplamda 215 lisans, 110 yüksek lisans ve 41 doktora programı bulunur. Toplamda 71 uluslararası akademik derece programının 47’si İngilizce müfredatlıdır. Üniversite kütüphanesinde 47.000 çevrimiçi dergi, 190.000 e-kitap ve 647 veri tabanına erişim sağlanabilmektedir.

Bologna Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenci sayısı, değişim programlarıyla birlikte 2.113’tür. Üniversite bünyesinde görev yapan akademik, idari ve hizmet kadrosunun sayısı ise 5.756’dır. Bir çok ünlü akademisyene ve profesöre ev sahipliği yapmış olan Bologna Üniversitesi'nde ünlü İtalyan filozof ve yazar Umberto Eco, 1975 yılında profesör olarak çalışmıştır.

Bölümler

Bilgisayar Bilimleri Ve Mühendisliği
Biyomedikal Ve Nöromotor Bilimleri
Eczacılık Ve Biyoteknoloji
Eğitim Bilimleri
Endüstri Mühendisliği
Ekonomi
Endüstriyel Kimya
Mimarlık
Felsefe Ve İletişim Bilimleri
Kimya
Fizik Ve Astronomi
Matematik
Hukuk Bilimleri
Psikoloji
Sanat
İstatistik Bilimi
Klasik Felsefe Ve İtalyan Bilimleri
Kültürel Miraslar
Yönetim
Mütercim Tercümanlık
Veteriner Hekimliği
Politika Ve Sosyal Bilimler
Sosyoloji Ve İş Hukuku
Tarih Ve Kültür
Tıp Ve Cerrahi Bilimler
Yaşam Kalitesi Bilimi
Ziraat Ve Yiyecek Bilimleri

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.

Yıldız
Onaylanmış Üniversite

Hemen Bilgi Alın

Hızlı Mesaj Gönder

Hızlı Mesaj Gönder

Hemen Başvur

Hemen Bilgi Alın

ÜCRETSİZ yurtdışı eğitim danışmanlığı almak için, formu hemen doldurun !
Tecrübeli danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Kullanıcı İşlemleri