Jagiellonian Üniversitesi Polonya

Polonya’nın en eski yükseköğrenim kurumudur.

Tarihi Krakow şehrinde bulunan ve Polonya’nın en eski yüksek öğrenim kurumu olan Jagiellonian Üniversitesi, Avrupa’nın da en eski yüksek öğrenim kurumlarından biridir. 12 Mayıs 1364’te kurulmuş, 2014’te 650. Yılını kutlamıştır. Jagiellonian Üniversitesi, kuruluşundan itibaren uluslararası bir kurum olmuştur. Geçmişte pek çok milletten öğrenci bu üniversitede eğitim görmüştür. Tarihte Rusya, Prusya, Avusturya işgalleri ve iki Dünya Savaşı atlatan üniversite, Polonya mirasını koruyarak Avrupa’nın entelektüel mirasına katkıda bulunmayı sürdürmüştür.

 

Kopernik, Karol Olszewski ve Papa II. John Paul gibi tarihte yeri olan önemli isimler bu üniversitede eğitim görmüştür.

 

Günümüzde, Jagiellonian Üniversitesi 16 fakülteden oluşmakta, 4.000 civarı akademisyenle 80’den fazla çalışma alanında 40.000’in üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir. Polonya’da, bünyesinde üç Tıp Fakültesi bulunduran tek üniversitedir ve pek çok modern laboratuvara sahiptir. Saygın araştırmacıları ve son teknoloji altyapısıyla JU, Polonya’nın önde gelen bilimsel kurumlarından biri olup dünya genelinde önemli akademik merkezlerle işbirliği halindedir.

 

Üniversite bünyesinde 150’den fazla öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Genç araştırmacılar bu topluluklarda ilgilerini çeken akademik konularda çalışma yürütürken aynı tutkuyu paylaşan diğer genç araştırmacılarla dostluk kurmaktadır. Bu anlamda JU, akademik ciddiyet ve dostluk ilişkilerini aynı potada eritebilmeyi başarmış bir üniversitedir.

 

Jagiellonian Üniversitesi, tıp alanında ciddi başarılara imza atmıştır. JU Tıp Okulu (JU Medical College) bünyesinde faaliyet gösteren araştırmacılar, kalp cerrahisi, üroloji ve nöroloji alanlarında öncü çalışmalar yürütmekte, çoğu zaman yeni tedavi yöntemleri geliştirmektedir. Bu çalışmaların sonuçları en prestijli akademik dergilerde yayınlanmaktadır. Jagiellonian Üniversitesinin ciddi başarı gösterdiği diğer alanlar arasında arkeoloji, astronomi, biyoteknoloji, moleküler biyoloji gibi disiplinler de yer almaktadır. Üniversitede görev yapan araştırmacılar pek çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmüştür. Bu başarıları göz önüne alındığında, çağın ilerisinde bir kurum olan Jagiellonian Üniversitesinde eğitim almak yeni bilimsel keşiflere tanıklık etmek ve hatta bu keşiflerin bir parçası olmak açısından da çok heyecan verici olacaktır.

 

Jagiellonian Üniversitesinin bir diğer avantajı da Polonya’nın eski başkenti olan Krakow’da yer almasıdır. Milyonlarca turistin ziyaret ettiği Krakow, muhteşem bir kültür merkezidir. Kent merkezine sadece 4 km mesafede bulunan Jagiellonian Üniversitesinin bazı binaları kendi başına önemli turistik alanlardır.

Bölümler

Tıp
Diş Hekimliği

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.

Yıldız
Onaylanmış Üniversite

Hemen Bilgi Alın

Hızlı Mesaj Gönder

Hızlı Mesaj Gönder

Hemen Başvur

Hemen Bilgi Alın

ÜCRETSİZ yurtdışı eğitim danışmanlığı almak için, formu hemen doldurun !
Tecrübeli danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Kullanıcı İşlemleri