Berlin Freie Üniversitesi Almanya

Berlin'in en büyük üniversitesidir.

Berlin Freie Üniversitesi, ayrıca FU Berlin veya kısaca FU olarak adlandırılır, Almanya'nın Berlin şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesi olup şehrin en büyük üniversitedir. Almanya'nın en seçkin üniversitelerinden biri olan Berlin Freie Üniversitesi, beşeri ve sosyal bilimler ile sağlık ve doğa bilimleri alanında yaptığı araştırmalarla nam salmıştır.

 

Berlin Freie Üniversitesi, 1948’de Batı Berlin’de, Soğuk Savaş döneminin başlarında, Doğu Berlin’de bulunan ve güçlü komünist baskıyla karşı karşıya kalan Frederick William Üniversitesi’nin fiili bir devamı olarak Amerikan desteği ile kurulmuştur. Adı, genel olarak “özgür olmayan” Komünist dünyasının ve özellikle Doğu Berlin'deki “özgür olmayan” komünist kontrolü altındaki Frederick William Üniversitesi’nin aksine, Batı Berlin’deki “Batılı Özgür Dünya” nın bir parçası olduğunu ifade eder.

 

Berlin Freie Üniversitesi, Alman Üniversiteleri Mükemmellik Girişimi'nde yer alan on bir seçkin Alman üniversitesinden biridir. 2008 yılında, ortak bir çabayla, Berlin Freie Üniversitesi, Hertie Yönetim Okulu ve WZB Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi birlik olarak Berlin Ulus Ötesi Ulusal Okulları'nı kurmuşlardır.

 

2018 yılı verilerine göre üniversitede toplamda 33.000 öğrenci bulunmaktadır ve bu öğrencilerin lisans düzeyinde ’ü, master düzeyinde ise '’si yabancı öğrencilerden oluşmaktadır. Yaklaşık 4.450 adet öğretim üyesini bünyesinde bulunduran üniversitede toplam 358 profesör görev yapmaktadır.

 

Toplamda 178 bölümde eğitim veren üniversitenin 2017 yılı verilerine göre toplam fonu 472 milyon Euro’dur ve bu fonun 340 milyon Euro’su devlet tarafından, 132 milyon Euro’su ise dış kaynaklar tarafından karşılanmaktadır.

Bölümler

Bilgisayar Mühendisliği
Biyoenformatik
Biyokimya
Biyoloji
Coğrafya
Doğa Bilimleri
Ekonomi
Fizik
İşletme
Kimya
Matematik
Meteoroloji
Psikoloji
Siyaset Bilimi

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.

Yıldız
Onaylanmış Üniversite

Hemen Bilgi Alın

Hızlı Mesaj Gönder

Hızlı Mesaj Gönder

Hemen Başvur

Hemen Bilgi Alın

ÜCRETSİZ yurtdışı eğitim danışmanlığı almak için, formu hemen doldurun !
Tecrübeli danışmanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır!

Kullanıcı İşlemleri